• Job shadowing w Finlandii
     • Job shadowing w Finlandii

     • „Job shadowing. Nauczyciele z liceum przy Solipskiej
      w Finlandii”

      Job shadowing w Karstulan lukio w miejscowości Karstula odbyło się w ramach programu Erasmus+ akcji KA1 partnerstwa strategicznego. W mobilności uczestniczyło 4 nauczycieli z CLIX Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Uczestnikami byli:

      Iwona Rydlewska – dyrektor szkoły, nauczyciel języka rosyjskiego i niemieckiego,
      Magdalena Dąbrowska – koordynator projektu, nauczyciel języka hiszpańskiego,
      Dariusz Maciejuk – nauczyciel matematyki, 

      Michał Popławski – nauczyciel informatyki

      Ideą job shadowing była obserwacja pracy fińskich nauczycieli oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu edukacji, który jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Istotę wyjazdu stanowiła możliwość porównania sposobu kształcenia uczniów na poziomie liceum w polskiej i fińskiej szkole. Wizyta rozpoczęła się od prezentacji obu placówek, skierowanej do społeczności fińskiego liceum oraz nauczycieli. Następnie w towarzystwie uczniów zostaliśmy oprowadzeni po szkole. Mieliśmy okazję zobaczyć bogato wyposażone zaplecze pedagogiczne, bazę sportową. Mogliśmy swobodnie porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Kolejne dni spędziliśmy na obserwacji lekcji z różnych przedmiotów: języki obce, fizyka, psychologia, zajęcia artystyczne, matematyka, IT, biologia, zajęcia sportowe. Zaobserwowaliśmy, że duży nacisk kładzie się na samodzielną pracę uczniów oraz korzystanie z TIK. Wszystko to zaaranżowane w przestrzeni edukacyjnej sprzyjającej przede wszystkim rozwijaniu kreatywności uczniów, pracy w zespole lub w parach, wspomaganiu uczniów przez asystentów, pozytywnemu motywowaniu podczas realizacji założeń poszczególnych lekcji. Dzięki uprzejmości dyrekcji i nauczycieli Karstulan lukio udało się zorganizować dla nas spotkanie w Saarijarvi Institute of Bioeconomy oraz na Uniwersytecie w Saarijarvi. Następnie udaliśmy się na spotkanie z panią dyrektor najlepszej szkoły podstawowej w Finlandii - Tarvaalan koulu. Taka szkoła jest wybierana raz do roku.
      Z naszych obserwacji wynika, że kontakt uczniów z nauczycielami jest oparty na życzliwości oraz wzajemnym zaufaniu i szacunku. Widoczny jest prestiż zawodu nauczyciela, a także otwartość w relacjach panujących w społeczności szkolnej. Pomaga to we wspólnym przestrzeganiu zasad i sprzyja indywidualnemu podejściu do każdego ucznia.
      Korzyści dla szkoły i nauczycieli to:

      - zwiększenie wiedzy na temat sposobów funkcjonowania fińskiego systemu edukacji, pracy nauczyciela i ucznia;
      - zapoznanie się z pracą nauczyciela oraz organizacją procesu nauczania;
      - zwiększenie świadomości na temat kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów, w tym posługiwania się technologiami informacyjnymi oraz zastosowania języków obcych w praktyce;
      - refleksja nad efektywnością metod i form pracy w obu systemach, w celu przygotowania ucznia do życia w społeczeństwie;
      - zapoznanie się z aktywizującymi metodami i formami pracy stosowanymi w fińskiej szkole;
      - zastosowanie dobrych praktyk na gruncie polskiej szkoły;

      - wzbogacenie naszej wiedzy o informacje dotyczące kultury i zwyczajów panujących
      w Finlandii.

      Iwona Rydlewska

      Magdalena Dąbrowska

      Dariusz Maciejuk

      Michał Popławski

    • Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19
     • Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19

     • Uprzejmie informujemy, że w dniu 9.04.19 nie zwieszamy pracy szkoły. Dla uczniów, którzy się zgłoszą, odbedą się lekcje:
      matematyki, jezyka angielskiego, religii oraz zajęcia w studiu tv.
      Lekcje odbędą sie w godz. 8.00 - 11.35. 
      O godz. 12.00 rekolekcje.

    • Organizacja pracy szkoły   w dniu 8.04.19
     • Organizacja pracy szkoły w dniu 8.04.19

     • W dniu 8.04.19, tj. dniu planowanego strajku nauczycieli, uczniowie mają wykłady na Uczelni Techniczno - Handlowej, w budynku przy ul. Jutrzenki 135. Zajęcia są zorganizowane dla gimnazjum i liceum. Zapraszamy na godz. 8.00 bezpośrednio na uczelnię. Tematy wykładów to: „Jak się uczyć, żeby się nauczyć?” - prowadząca dr M. Ścigała oraz „Co wiedzą o nas media?” - prowadząca mgr W. Dróżdż. Zajęcia kończą się o godz. 11.30. Następnie uczniowie udają się na rekolekcje do Kościoła pw. Świętej Rodziny o godz. 12.00.