• Job shadowing w Finlandii

  Job shadowing w Finlandii

  „Job shadowing. Nauczyciele z liceum przy Solipskiej
  w Finlandii”

  Job shadowing w Karstulan lukio w miejscowości Karstula odbyło się w ramach programu Erasmus+ akcji KA1 partnerstwa strategicznego. W mobilności uczestniczyło 4 nauczycieli z CLIX Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Uczestnikami byli:

  Iwona Rydlewska – dyrektor szkoły, nauczyciel języka rosyjskiego i niemieckiego,
  Magdalena Dąbrowska – koordynator projektu, nauczyciel języka hiszpańskiego,
  Dariusz Maciejuk – nauczyciel matematyki, 

  Michał Popławski – nauczyciel informatyki

  Ideą job shadowing była obserwacja pracy fińskich nauczycieli oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu edukacji, który jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Istotę wyjazdu stanowiła możliwość porównania sposobu kształcenia uczniów na poziomie liceum w polskiej i fińskiej szkole. Wizyta rozpoczęła się od prezentacji obu placówek, skierowanej do społeczności fińskiego liceum oraz nauczycieli. Następnie w towarzystwie uczniów zostaliśmy oprowadzeni po szkole. Mieliśmy okazję zobaczyć bogato wyposażone zaplecze pedagogiczne, bazę sportową. Mogliśmy swobodnie porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Kolejne dni spędziliśmy na obserwacji lekcji z różnych przedmiotów: języki obce, fizyka, psychologia, zajęcia artystyczne, matematyka, IT, biologia, zajęcia sportowe. Zaobserwowaliśmy, że duży nacisk kładzie się na samodzielną pracę uczniów oraz korzystanie z TIK. Wszystko to zaaranżowane w przestrzeni edukacyjnej sprzyjającej przede wszystkim rozwijaniu kreatywności uczniów, pracy w zespole lub w parach, wspomaganiu uczniów przez asystentów, pozytywnemu motywowaniu podczas realizacji założeń poszczególnych lekcji. Dzięki uprzejmości dyrekcji i nauczycieli Karstulan lukio udało się zorganizować dla nas spotkanie w Saarijarvi Institute of Bioeconomy oraz na Uniwersytecie w Saarijarvi. Następnie udaliśmy się na spotkanie z panią dyrektor najlepszej szkoły podstawowej w Finlandii - Tarvaalan koulu. Taka szkoła jest wybierana raz do roku.
  Z naszych obserwacji wynika, że kontakt uczniów z nauczycielami jest oparty na życzliwości oraz wzajemnym zaufaniu i szacunku. Widoczny jest prestiż zawodu nauczyciela, a także otwartość w relacjach panujących w społeczności szkolnej. Pomaga to we wspólnym przestrzeganiu zasad i sprzyja indywidualnemu podejściu do każdego ucznia.
  Korzyści dla szkoły i nauczycieli to:

  - zwiększenie wiedzy na temat sposobów funkcjonowania fińskiego systemu edukacji, pracy nauczyciela i ucznia;
  - zapoznanie się z pracą nauczyciela oraz organizacją procesu nauczania;
  - zwiększenie świadomości na temat kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów, w tym posługiwania się technologiami informacyjnymi oraz zastosowania języków obcych w praktyce;
  - refleksja nad efektywnością metod i form pracy w obu systemach, w celu przygotowania ucznia do życia w społeczeństwie;
  - zapoznanie się z aktywizującymi metodami i formami pracy stosowanymi w fińskiej szkole;
  - zastosowanie dobrych praktyk na gruncie polskiej szkoły;

  - wzbogacenie naszej wiedzy o informacje dotyczące kultury i zwyczajów panujących
  w Finlandii.

  Iwona Rydlewska

  Magdalena Dąbrowska

  Dariusz Maciejuk

  Michał Popławski

 • EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

  EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

  Uprzejmie informujemy, że egzamin gimnazjalny 2019 odbywa się zgodnie z harmonogramem :)

 • Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19

  Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19

  Uprzejmie informujemy, że w dniu 9.04.19 nie zwieszamy pracy szkoły. Dla uczniów, którzy się zgłoszą, odbedą się lekcje:
  matematyki, jezyka angielskiego, religii oraz zajęcia w studiu tv.
  Lekcje odbędą sie w godz. 8.00 - 11.35. 
  O godz. 12.00 rekolekcje.

 • Organizacja pracy szkoły w dniu 8.04.19

  Organizacja pracy szkoły   w dniu 8.04.19

  W dniu 8.04.19, tj. dniu planowanego strajku nauczycieli, uczniowie mają wykłady na Uczelni Techniczno - Handlowej, w budynku przy ul. Jutrzenki 135. Zajęcia są zorganizowane dla gimnazjum i liceum. Zapraszamy na godz. 8.00 bezpośrednio na uczelnię. Tematy wykładów to: „Jak się uczyć, żeby się nauczyć?” - prowadząca dr M. Ścigała oraz „Co wiedzą o nas media?” - prowadząca mgr W. Dróżdż. Zajęcia kończą się o godz. 11.30. Następnie uczniowie udają się na rekolekcje do Kościoła pw. Świętej Rodziny o godz. 12.00.

   

 • Dzień otwarty dla kandydatów 2019/20!!!

  Serdecznie zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY
  DLA KANDYADTÓW do klas pierwszych na rok szkolny 2019/20!

  27 marca 2019 o godz. 18.00
  w budynku szkoły
  przy ul. Solipskiej 17/19.

  Na spotkaniu zostanie zaprezentowana oferta liceum trzyletniego i czteroletniego.

  Czekamy na Was!!!

 • Porozumienie z Uczelnią Techniczno-Handlową w Warszawie

  29 stycznia 2019 w siedzibie Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy dydaktycznej, organizacyjnej i patronackiej pomiędzy Uczelnią a naszym Liceum.

  Na umowie podpisy złożyły Rektor Uczelni dr Iwona Przychocka, prof. UTH oraz Dyrektor Szkoły mgr Iwona Rydlewska.

  Obu stronom życzymy powodzenia w realizacji zamierzonych celów!

 • Koncert "Od Serca" 2019

  Koncert "Od Serca" 2019

  Zagraliśmy „Od Serca”

  Wielkim sukcesem zakończył się koncert charytatywny „Od Serca” zorganizowany w dniu 11 stycznia 2019 przez CLIX Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Okęckiej Sali Widowiskowej. Celem koncertu było zebranie kwoty 12 000 zł na zakup pionizatora dla chorej Zuzi. Przygotowania do koncertu trwały od początku grudnia: uczniowie Liceum wraz z nauczycielami ustalili program artystyczny, wybrali piosenki i opracowali układy taneczne, a wszystko to odbywało się przy nieocenionym wsparciu pani Wicedyrektor Beaty Wilkowskiej. Ważnym elementem przygotowań było skierowanie zaproszeń do Przedstawicieli Firm, które mogłyby wziąć udział w licytacji, Radnych oraz Burmistrza Dzielnicy Włochy Pana Artura Wołczackiego, który objął koncert honorowym patronatem. Swoją obecnością zaszczyciły nas również p. Monika Kryk – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Włochy oraz p. Sylwia Ciekańska – Przewodnicząca Rady Dzielnicy Włochy. Wieczór rozpoczął się efektownym występem tanecznym naszych koleżanek. Następnie jako główny punkt imprezy odbyła się licytacja charytatywna, którą znakomicie poprowadził jeden z uczniów naszej szkoły. W pewnym momencie na scenę poproszono Pana Burmistrza, aby poprowadził aukcję. Na licytację wystawiono m.in. obrazy namalowane przez p. Karolinę Jarosławską - nauczycielkę wiedzy o kulturze, vouchery sponsorowane przez grupę hoteli Marriott, książkę Doroty Wellman z autografem autorki, rękodzielnicze wyroby biżuteryjne. Ceny wywoławcze były ostro przebijane przez Przedstawicieli Firm, nawet kilkadziesiąt razy! Ponadto w licytacji wzięli udział: reprezentant Klubu Platformy Obywatelskiej – p. Dominik Wymysłowski, Ferrari Warszawa, Uczelnia Techniczno – Handlowa im. Heleny Chodkowskiej, ROBYG S.A., Home Invest, Victoria Dom S.A., DANTEX.  Łączna kwota zebrana podczas licytacji przekroczyła 17 000 zł, tak więc można było nabyć nie tylko pionizator dla Zuzi, ale też dokonać znacznej wpłaty na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o czym z przyjemnością poinformowali ze sceny Pan Burmistrz, Pani Wiceburmistrz wraz z Dyrektorem naszej szkoły. Nagrodą nie tylko dla licytantów, ale i dla całej licznie zebranej publiczności były występy artystyczne uczniów Liceum. Pełne życia, radosne i rytmiczne performensy trwały ponad godzinę. Gorącą reakcję publiczności wzbudziła szczególnie aria z opery ,,Upiór w operze". Tę część zakończył występ muzyczny absolwenta naszej szkoły wraz kapelą „Jalsa”. Dziękując wszystkim sponsorom, wykonawcom
  i publiczności Pani Dyrektor Iwona Rydlewska wyraziła przekonanie, że za rok uda nam się razem spotkać w podobnej szlachetnej intencji.

   

  Urszula Flaga
  uczennica CLIX LO

 • Wyróżnienie w Turnieju Jednego Wiersza

  Miło jest nam poinformować, że uczennica klasy 1b zdobyła wyróżnienie w "Turnieju Jednego Wiersza", który został zorganizowany przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w ramach Jesiennych Konfrontacji Artystycznych Dzieci i Młodziezy 2018. Ogromne gratulacje dla Uli oraz nauczycielki języka polskiego - p. Aleksandry Michalczuk. 

 • Teatr nie tylko dla…humanów!

  Teatr nie tylko dla…humanów!

  Szekspir porusza od zawsze, a w wykonaniu aktorów Teatru Montownia budzi zachwyt, niedowierzanie  i śmiech. Uczniowie klasy matematycznej i biologicznej udowodnili, że nie są ignorantami kultury i wspólnie z polonistką wybrali się 27 listopada do Teatru Polonia na spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” . Dramaty angielskiego dramaturga w aranżacji Rafała Rutkowskiego, Marcina Perchucia, Macieja Wierzbickiego i Adama Krawczuka wywołały wiele kontrowersji.  …..

  Na lekcji polskiego odbył się więc panel dyskusyjny na temat zasadności skracania i patrzenia „z przymrużeniem oka” na twórczość klasyków kultury, jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było zobaczyć tę oryginalną adaptację znanych dramatów Szekspira.

 • Gatulacje!!!

  Gatulacje!!!

  Szanowni Państwo,

  z przyjemnością informuję i gratuluję wszystkim uczniom naszego gimnazjum, którzy licznie wzięli udział w wojewódzkich konkursach przedmiotowych organizowanych przez MKO, że do etapu rejonowego zakwalifikowały się: j. polski – 4 os., wos – 5 os., historia – 5 os., j. angielski – 5 os., matematyka –  3 os., fizyka – 1 os., geografia – 3 os., chemia – 3 os., biologia – 5 os., j. rosyjski – 1 os., informatyka - 1 os.
  Dziękuję rodzicom za wsparcie oraz nauczycielom za wytężoną pracę. Trzymam kciuki.

  Życzę powodzenia i dalszych sukcesów!    Dyrektor szkoły

 • Zebrania z rodzicami

  Zebrania z rodzicami
  20.11.2018

  Serdecznie zapraszamy na zebrania z rodzicami, które odbędą się 21.11.2018 o godz. 18.00.

 • 100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  100 - lecie odzyskania przez Polskę niepodległości

  9 listopada 2018 odbyła się w naszej szkole uroczystość z okazji 100 - lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Uczniowie zaprezentowali montaż słowno - muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Wicedyrektor Beaty Wilkowskiej oraz nauczyciela historii pana Pawła Jarosza. Uroczystośc miała niezwykle podniosły charakter. Wiersze i pieśni patriotyczne, które wybrzmiały w wykonaniu uzdolnionej młodzieży pozwoliły na chwilę zadumy i refleksji. Ojczyzna, wolność, niepodległość - te słowa były dziś najważniejsze.

 • Uprzejmie ingormujemy, że  w Dzienniku Ustaw z dnia 7 listopada 2018r. pod poz. 2117 została opublikowana Ustawa z dnia 7 listopada 2018 r. o ustanowieniu Święta Narodowego z okazji 100 Rocznicy Odzyskania Niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej - co oznacza, że 12 listopada br. (poniedziałek) jest dniem wolnym od pracy, a tym samym wolnym od zajęć dydaktyczno wychowawczych.

 • Święto szkoły 2018

  Święto szkoły 2018

  12 pażdziernika 2018 obchodzilismy Święto Szkoły.  lat temu ówczesne Gimnazjum nr 112 otrzymało imię Króla Jana III Sobieskiego. Od tego czasu co roku wspominamy naszego Patrona. Część artstyczna przygotowana przez uczniów podkreśliła zamiłowanie Króla do sztuki. Podczas występu padły także znamienne słowa wypowiedziane przez Jana III Sobieskiego pod Wiedniem: "Venimus, Vidimus, Deus vicit", czyli  "Przybyliśmy, zobaczyliśmy, zwyciężył Bóg".

  Ponadto odbył się quiz wiedzy o Królu Janie III Sobieskim. Uczniowie uczestniczyli również w lekcjach historii, które odbywają się w Pałacu w Wilanowie. 

 • Sąd nad Kreonem według 1a

  Sąd nad Kreonem według 1a

  Winien czy nie winien??? Sąd nad bohaterem tragedii Sofoklesa….

  Czy lektury mogą zaciekawić? Czy „przedstawianie” fabuły książki może sprawić ogromną frajdę?

  I wreszcie czy lekcje polskiego muszą być nudne?

  Klasa 1a  udowodniła, że nie trzeba być humanistą, aby lekcje polskiego nie ograniczały się do powtarzania słów: „Słowacki wielkim poetą był!”. W piątek 5. października matematycy przeprowadzili Sąd nad Kreonem, bohaterem tragedii Sofoklesa. A rozprawa wzbudziła nie lada emocje. Mowa prokuratora i skuteczna obrona sprawiły, że Kreona… uniewinniono! Nawet lud tebański(w osobie przedstawicieli 1a) nie protestował. Nie wiadomo jak do tego werdyktu odnieśliby  się starożytni, ale na tym posiedzeniu Sądu - król Teb odzyskał dobre imię.

  Lekcja metodą dramy sprawiła uczestnikom wiele radości. Uczniowie przebrali się, przygotowali swoje kwestie i zagrali postacie z tragedii. Niewątpliwie,  oprócz dobrej zabawy, utrwalili treść i problematykę lektury obowiązującej do matury.

  Dorota Michasik-Stępniak, polonistka

  Fotorelacja

 • O Niepodległej...

  O Niepodległej...

  Żywa lekcja historii przeprowadzona przez Grupę Historyczno - Edukacyjną Szare Szeregi w ramach środków przekazanych na ten cel z Urzędu Dzielnicy Włochy... Uczniowie z zainteresowaniem wysłuchali opowieści o trzech rocznicach: 100-leciu niepodległości, przyznania kobietom praw wyborczych oraz możliwości podjecia przez nie służby wojskowej...  To kolejne po wspólnym polonezie odtańczonym w ramach projektu "Włochy tańczą dla Niepodległej" i akcji "Ksiega Wolności" działanie, które ma na celu uświadomienie młodzieży jaką wartość stanowią wolność i niepodległość. Działania na 100-lecie Niepodległej.

 • Ślubowanie klas pierwszych
  24.09.2018

  Dziś podczas uroczystego Ślubowania uczniowie klas pierwszych przyrzekali godnie reprezentować swoja nową szkołę, uczyć się na miarę sił i możliwości, dbać o poszanowanie wartości oraz budowanie tradycji. Wszystkim, którzy ślubowali życzenia złożyły pani dyrektor Iwona Rydlewska oraz Przewodnicząca Rady Rodziców - pani Renata Płocharska - Tober. Pragniemy, aby słowa roty stały się dla uczniów klas pierwszych mottem na kolejne lata spędzone w naszym liceum!

  Ślubowanie klas pierwszych.

 • Obchody 74. Rocznicy - Park Kombatanta

  Obchody 74. Rocznicy - Park Kombatanta
  16.09.2018

  W dniu 16 września 2018 o godz. 16.00 wzięliśmy udział w uroczystych obchodach 74. rocznicy Wywózki mężczyzn z Włoch do Rzeszy. Złożyliśmy kwiaty pod kamieniem upamiętniającym tragiczne wydarzenia z czasów II wojny światowej, które rozegrały się właśnie 16 września na terenie Włoch. Uroczystość miała podniosły, patriotyczny charakter. Była to z pewnością lekcja historii dla młodego pokolenia.

 • Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/19

  Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego 2018/19

  Podczas uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego 2018/19 powitaliśmy w murach szkoły nowych uczniów klas pierwszych, klasy drugie LO oraz ostatni rocznik Gimnazjum nr 112 - klasy trzecie. Gościliśmy Radną Dzielnicy Włochy - panią Annę Lidię Brzywcę - Przewodniczącą Komisji Oświaty, Kultury i Sportu oraz panią Naczelnik Wydziału Oświaty, Sportu i Wychowania - panią Joannę Czyżak.

  Padło wiele ciepłych słów, życzeń dla uczniów, ich rodziców i nauczycieli. Wszystkim życzymy powodzenia!

  Galeria zdjęć

Mapa