• Erasmus+ Wizyta szkół partnerskich 2 - 6 grudnia 2019
     • Erasmus+ Wizyta szkół partnerskich 2 - 6 grudnia 2019

     • Już od września 2019 rozpoczęliśmy w CLIX liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie, w dzielnicy Włochy, realizację projektu Erasmus+ pt.:”European future is job shadowing”. Jest to wymiana międzynarodowa w ramach akcji KA2 – partnerstwo szkół.

                  W dniach 2 – 6 grudnia br. liceum przy Solipskiej gościło młodzież i nauczycieli
      z Francji, Hiszpanii, Węgier, Włoch i Turcji. Celem wizyty było poznawanie metod i form pracy polskiej szkoły średniej, a działo się to przy okazji wspólnej realizacji tematu  przewodniego, jakim było funkcjonowanie kobiet na rynku pracy.

                  Wizyta rozpoczęła się od prezentacji wszystkich szkół partnerskich. Następnie goście zwiedzali placówkę, brali udział w lekcjach, w quizie na temat znajomości krajów, które uczestniczą w projekcie. W ciągu całego tygodnia młodzież doskonaliła umiejętność pracy
      w grupie oraz kompetencje językowe podczas przygotowanych dla niej warsztatów na terenie szkoły oraz na Uczelni Techniczno – Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.  Uczniowie i nauczyciele mieli wiele okazji, aby dowiedzieć się jak wygląda rynek pracy dla kobiet w Polsce. Spotkali się z przedsiębiorczymi przedstawicielkami wielu zawodów, które w swoje pracy odniosły sukces.

                  Miłym akcentem było spotkanie w Urzędzie Dzielnicy Włochy
      z przedstawicielami Zarządu: panem Burmistrzem Jarosławem Karczem oraz jego Zastępcą – panem Sebastianem Pilińskim. Zagraniczni goście mogli dowiedzieć się więcej o miejscu,
      do którego przyjechali, otrzymali także drobne upominki.

                  Projekt, który będzie realizowany do roku 2021, zakłada również budowanie relacji między szkołami partnerskimi, sprzyja poznawaniu kultur krajów w nim uczestniczących, stąd też polscy uczniowie zaprosili swoich kolegów do własnych domów i z dumą pokazywali im swoje miasto. W trakcie wizyty nie zabrakło treści historycznych, goście odwiedzili Pałac
      w Wilanowie, Zamek Królewski, spacerowali wraz z przewodnikiem po Starówce, byli na zajęciach w Centrum Nauki Kopernik i z wielką przyjemnością brali udział w warsztatach czekoladowych w Pijalni Czekolady Wedel. Zachwycali się również polską kuchnią, szczególnie pierogami, których mogli spróbować w jednej z warszawskich pierogarnina Starym Mieście.

                  Pobyt zakończył się ubieraniem choinki, na której zwisły ozdoby przygotowane własnoręcznie przez młodzież i nauczycieli goszczących w naszej szkole.

                  Wspólnie spędzony czas zaowocował nowymi znajomościami, planami spotkań - nie tylko w ramach przewidzianych w projekcie podróży, a także  zwiększeniem wiedzy uczniów i nauczycieli o kulturze krajów uczestniczących w spotkaniu. Zrealizowane warsztaty zwiększyły świadomość uczestników na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Ponadto wartością dodaną była możliwość pokonywania bariery językowej i kształtowania sprawności mówienia w języku obcym. 

                  Kolejne spotkanie już za trzy miesiące, tym razem we Francji.