• Erasmus+ Wizyta szkół partnerskich 2 - 6 grudnia 2019
     • Erasmus+ Wizyta szkół partnerskich 2 - 6 grudnia 2019

     • Już od września 2019 rozpoczęliśmy w CLIX liceum Ogólnokształcącym im. Króla Jana III Sobieskiego w Warszawie, w dzielnicy Włochy, realizację projektu Erasmus+ pt.:”European future is job shadowing”. Jest to wymiana międzynarodowa w ramach akcji KA2 – partnerstwo szkół.

                  W dniach 2 – 6 grudnia br. liceum przy Solipskiej gościło młodzież i nauczycieli
      z Francji, Hiszpanii, Węgier, Włoch i Turcji. Celem wizyty było poznawanie metod i form pracy polskiej szkoły średniej, a działo się to przy okazji wspólnej realizacji tematu  przewodniego, jakim było funkcjonowanie kobiet na rynku pracy.

                  Wizyta rozpoczęła się od prezentacji wszystkich szkół partnerskich. Następnie goście zwiedzali placówkę, brali udział w lekcjach, w quizie na temat znajomości krajów, które uczestniczą w projekcie. W ciągu całego tygodnia młodzież doskonaliła umiejętność pracy
      w grupie oraz kompetencje językowe podczas przygotowanych dla niej warsztatów na terenie szkoły oraz na Uczelni Techniczno – Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie.  Uczniowie i nauczyciele mieli wiele okazji, aby dowiedzieć się jak wygląda rynek pracy dla kobiet w Polsce. Spotkali się z przedsiębiorczymi przedstawicielkami wielu zawodów, które w swoje pracy odniosły sukces.

                  Miłym akcentem było spotkanie w Urzędzie Dzielnicy Włochy
      z przedstawicielami Zarządu: panem Burmistrzem Jarosławem Karczem oraz jego Zastępcą – panem Sebastianem Pilińskim. Zagraniczni goście mogli dowiedzieć się więcej o miejscu,
      do którego przyjechali, otrzymali także drobne upominki.

                  Projekt, który będzie realizowany do roku 2021, zakłada również budowanie relacji między szkołami partnerskimi, sprzyja poznawaniu kultur krajów w nim uczestniczących, stąd też polscy uczniowie zaprosili swoich kolegów do własnych domów i z dumą pokazywali im swoje miasto. W trakcie wizyty nie zabrakło treści historycznych, goście odwiedzili Pałac
      w Wilanowie, Zamek Królewski, spacerowali wraz z przewodnikiem po Starówce, byli na zajęciach w Centrum Nauki Kopernik i z wielką przyjemnością brali udział w warsztatach czekoladowych w Pijalni Czekolady Wedel. Zachwycali się również polską kuchnią, szczególnie pierogami, których mogli spróbować w jednej z warszawskich pierogarnina Starym Mieście.

                  Pobyt zakończył się ubieraniem choinki, na której zwisły ozdoby przygotowane własnoręcznie przez młodzież i nauczycieli goszczących w naszej szkole.

                  Wspólnie spędzony czas zaowocował nowymi znajomościami, planami spotkań - nie tylko w ramach przewidzianych w projekcie podróży, a także  zwiększeniem wiedzy uczniów i nauczycieli o kulturze krajów uczestniczących w spotkaniu. Zrealizowane warsztaty zwiększyły świadomość uczestników na temat sytuacji kobiet na rynku pracy. Ponadto wartością dodaną była możliwość pokonywania bariery językowej i kształtowania sprawności mówienia w języku obcym. 

                  Kolejne spotkanie już za trzy miesiące, tym razem we Francji.

    • 101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości
     • 101. rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości

     • 9 listopada 2019 odbył się w naszej szkole uroczysty apel z okazji odzyskania przez nasz kraj NIepodległości. Uczniowie przygotowali wspaniałą, podniosłą część artystyczną pod kierunkiem p. Doroty Michasik - Stępniak, Wystąpił również zespół wokalny prowadzony przez p. Ewę Jarocką - Sadowską, który wykonał pieśni patriotyczne m. in. "My pierwsza brygada", "Piechota, ta szara piechota", czy "Uwięziony ptak". W przygotowanie uroczystości szczególnie zaangażowali się uczniowie klasy 1g (humanistycznej) oraz klasy drugie. Podziękowania należą się również p. Grzegorzowi Rostkowskiemu oraz p. Pawłowi Jaroszowi. 👏

      W naszych murach zagościł sam I Marszałek Polski Józef Piłsudski... Z dumą odśpiewaliśmy hymn naszego kraju i w podniosłej atmosferze wspominaliśmy historię odzyskania niepodległości 🇵🇱

    • Święto Szkoły 2019
     • Święto Szkoły 2019

     • 22.10.2019 obchodziliśmy Święto naszej szkoły. 🥳Przygotowaliśmy się do tego dnia starannie. Od początku października wszystkie klasy pierwsze (14 oddziałów) odwiedziły Pałac w Wilanowie.Otóż nieprzywykły do warunków miejskiego życia król-ziemianin Jan III Sobieski zapragnął stworzyć sobie w pobliżu stolicy letnią rezydencję na wsi, dającą mu możliwość zażywania spokoju, kontaktu z naturą i wypoczynku. 😊 Tam też młodzież poznała sylwetkę Patrona CLIX LO oraz historię Bitwy pod Wiedniem (12 IX 1683). Zdobytą wiedzą uczniowie pochwalili się dziś podczas quizu Kahoot, który przeprowadzili pan Paweł Jarosz i pani Sylwia Morawska.Mając na względzie fakt, że Król Jan III Sobieski zawsze z wielką radością wracał do swojego pałacu, ukochanej Marysieńki i dzieci uczciliśmy jego powrót spod Wiednia śniadaniem. Radości nie było końca 😀 taniec na dworze zwieńczył nasze święto... 😍 Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w wydarzenie: pani Dorocie Michasik - Stępniak, parze królewskiej z klasy 1G, pani Ewie Haneckiej i klasie 2C oraz pani Elżbiecie Krysztofiak (SU) oraz jej podopiecznym 👏 dziękujemy za dekorację klasie 1FP oraz jej wychowawcy panu Rafałowi Stępniowi 😊 za słodkości klasie 1GP i pani Joannie Kucharczyk 😊

     • Ślubowanie klas I 2019/20

     • W dniu 25 września 2019 odbyło się ślubowanie 428 uczniów klas pierwszych. Uroczystość zaszczycili swoją obecnośćią: p. Sebastian Piliński - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Włochy, p. Andrzej Krupiński - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, radne naszej Dzielnicy - p. Halina Berłowska oraz p. Magdalena Bauer. Zaproszenie przyjął również pan prof. Stanisław Krysiński. Dla wszystkich uczniów był to podniosły moment. Zostali przyjęci do grona licealistów. Słowa otuchy skierował do nich p. Burmistrz, powodzenia w nowej szkole życzyła im również Przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Płocharska - Tober. Aby uczniowie mogli poczuć się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej, w swoich własnych murach, nastąpiło symboliczne otwarcie nowej części szkoły, którego dokonali p. Sebastian Piliński, p. Iwona Rydlewska i p. Andzrej Krupiński. 

      Po przemówieniach i życzeniach oraz akcie ślubowania nastąpiła część artystyczna przygotowana przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli j. poskiego oraz p. Wicedyrektor. Na zakończenie na sali pojawił się tort, który wzbudził wielką radość wśród pierwszaków. 

      Życzymy Wam samych dobrych chwil w naszym liceum!!!

    • Licealiści z Solipskiej w hołdzie mieszkańcom Włoch - ofiarom deportacji 1944 roku
     • Licealiści z Solipskiej w hołdzie mieszkańcom Włoch - ofiarom deportacji 1944 roku

     • 16 września br. w Parku Kombatantów odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy wywózki mężczyzn w 1944 roku. Nasi uczniowie pojawili się z pocztem sztandarowym i złożyli wieniec na symbolicznym grobie upamiętniającym  tragedię włochowian. Na uroczystość przybyły władze dzielnicy i przedstawiciel Rady Miasta. Wysłuchano ciekawej historii  Gabriela Stypińskiego o deportacji jego  ojca. Okoliczności i dzieje wywiezionych mężczyzn uzupełniła pani Dyrektor Muzeum Dulag 121-  Małgorzata Bojanowska, która także zaprosiła obecnych do swojej placówki 28 września na uroczyste Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

      Uczniowie CLIX LO po raz kolejny udowodnili, że historia nie jest dla nich tylko zamkniętą kartą pożółkłej książki, , ale źródłem szacunku dla ofiar faszyzmu.

      Dorota Michasik - Stępniak

    • Zebrania z rodzicami w r. szk. 2019/20
     • Zebrania z rodzicami w r. szk. 2019/20

     • Zebrania z rodzicami odbędą się 11.09.19 (środa) o godz. 18.00. 
      Rodziców uczniów klas maturalnych zapraszamy na spotkanie z dyrektorem po zebraniach w klasach około godz. 18.45. Zapraszamy!!!

     • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

     • 2 września 2019 powitaliśmy w naszych murach 14 oddziałów klas pierwszych, 5 oddziałów klas drugich oraz 4 klasy trzecie. Łącznie rok szkolny 2019/20 w liceum na Solipskiej rozpoczęło prawie 800 uczniów. Pani dyrektor Iwona Rydlewska życzyła całej społeczności powodzenia - młodszym uczniom na nowym etapie edukacyjnym, a tym najstarszym w przygotowaniu do matury. Przedstawiła również nowych nauczycieli, a rodziców zapewniła o wsparciu i współpracy. Również pani Renata Płocharska - Tober, przewodnicząca Rady Rodziców skierowała do młodzieży kilka ciepłych słów. Choć nadchodzący rok zapowiada się bardzo pracowicie, wszyscy mamy nadzieję, że będzie dla nas owocny. 

    • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20
     • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

     • 2 września 2019

      Wszystkie klasy I - godz. 9.00, następnie test poziomujący z języka angielskiego w salach lekcyjnych:

      LO3:  1a -  107  ; 1b - 109; 1c - 101; 1d - 2; 1e - 105; 1f - 108; 1g - 207

      LO4: 1AP - 3; 1BP - 209; 1CP - 103; 1DP -  4 ; 1Ep - 104; 1FP - 205; 1GP - 208.

      Klasy II i III - godz. 9.30. ZAPRASZAMY!!!

       

      Msza św. w Kościele pw. Świętej Rodziny o godz. 8.00.

    • Job shadowing w Finlandii
     • Job shadowing w Finlandii

     • „Job shadowing. Nauczyciele z liceum przy Solipskiej
      w Finlandii”

      Job shadowing w Karstulan lukio w miejscowości Karstula odbyło się w ramach programu Erasmus+ akcji KA1 partnerstwa strategicznego. W mobilności uczestniczyło 4 nauczycieli z CLIX Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Uczestnikami byli:

      Iwona Rydlewska – dyrektor szkoły, nauczyciel języka rosyjskiego i niemieckiego,
      Magdalena Dąbrowska – koordynator projektu, nauczyciel języka hiszpańskiego,
      Dariusz Maciejuk – nauczyciel matematyki, 

      Michał Popławski – nauczyciel informatyki

      Ideą job shadowing była obserwacja pracy fińskich nauczycieli oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu edukacji, który jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Istotę wyjazdu stanowiła możliwość porównania sposobu kształcenia uczniów na poziomie liceum w polskiej i fińskiej szkole. Wizyta rozpoczęła się od prezentacji obu placówek, skierowanej do społeczności fińskiego liceum oraz nauczycieli. Następnie w towarzystwie uczniów zostaliśmy oprowadzeni po szkole. Mieliśmy okazję zobaczyć bogato wyposażone zaplecze pedagogiczne, bazę sportową. Mogliśmy swobodnie porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Kolejne dni spędziliśmy na obserwacji lekcji z różnych przedmiotów: języki obce, fizyka, psychologia, zajęcia artystyczne, matematyka, IT, biologia, zajęcia sportowe. Zaobserwowaliśmy, że duży nacisk kładzie się na samodzielną pracę uczniów oraz korzystanie z TIK. Wszystko to zaaranżowane w przestrzeni edukacyjnej sprzyjającej przede wszystkim rozwijaniu kreatywności uczniów, pracy w zespole lub w parach, wspomaganiu uczniów przez asystentów, pozytywnemu motywowaniu podczas realizacji założeń poszczególnych lekcji. Dzięki uprzejmości dyrekcji i nauczycieli Karstulan lukio udało się zorganizować dla nas spotkanie w Saarijarvi Institute of Bioeconomy oraz na Uniwersytecie w Saarijarvi. Następnie udaliśmy się na spotkanie z panią dyrektor najlepszej szkoły podstawowej w Finlandii - Tarvaalan koulu. Taka szkoła jest wybierana raz do roku.
      Z naszych obserwacji wynika, że kontakt uczniów z nauczycielami jest oparty na życzliwości oraz wzajemnym zaufaniu i szacunku. Widoczny jest prestiż zawodu nauczyciela, a także otwartość w relacjach panujących w społeczności szkolnej. Pomaga to we wspólnym przestrzeganiu zasad i sprzyja indywidualnemu podejściu do każdego ucznia.
      Korzyści dla szkoły i nauczycieli to:

      - zwiększenie wiedzy na temat sposobów funkcjonowania fińskiego systemu edukacji, pracy nauczyciela i ucznia;
      - zapoznanie się z pracą nauczyciela oraz organizacją procesu nauczania;
      - zwiększenie świadomości na temat kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów, w tym posługiwania się technologiami informacyjnymi oraz zastosowania języków obcych w praktyce;
      - refleksja nad efektywnością metod i form pracy w obu systemach, w celu przygotowania ucznia do życia w społeczeństwie;
      - zapoznanie się z aktywizującymi metodami i formami pracy stosowanymi w fińskiej szkole;
      - zastosowanie dobrych praktyk na gruncie polskiej szkoły;

      - wzbogacenie naszej wiedzy o informacje dotyczące kultury i zwyczajów panujących
      w Finlandii.

      Iwona Rydlewska

      Magdalena Dąbrowska

      Dariusz Maciejuk

      Michał Popławski

    • Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19
     • Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19

     • Uprzejmie informujemy, że w dniu 9.04.19 nie zwieszamy pracy szkoły. Dla uczniów, którzy się zgłoszą, odbedą się lekcje:
      matematyki, jezyka angielskiego, religii oraz zajęcia w studiu tv.
      Lekcje odbędą sie w godz. 8.00 - 11.35. 
      O godz. 12.00 rekolekcje.

    • Organizacja pracy szkoły   w dniu 8.04.19
     • Organizacja pracy szkoły w dniu 8.04.19

     • W dniu 8.04.19, tj. dniu planowanego strajku nauczycieli, uczniowie mają wykłady na Uczelni Techniczno - Handlowej, w budynku przy ul. Jutrzenki 135. Zajęcia są zorganizowane dla gimnazjum i liceum. Zapraszamy na godz. 8.00 bezpośrednio na uczelnię. Tematy wykładów to: „Jak się uczyć, żeby się nauczyć?” - prowadząca dr M. Ścigała oraz „Co wiedzą o nas media?” - prowadząca mgr W. Dróżdż. Zajęcia kończą się o godz. 11.30. Następnie uczniowie udają się na rekolekcje do Kościoła pw. Świętej Rodziny o godz. 12.00.

       

     • Dzień otwarty dla kandydatów 2019/20!!!

     • Serdecznie zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY
      DLA KANDYADTÓW do klas pierwszych na rok szkolny 2019/20!

      27 marca 2019 o godz. 18.00
      w budynku szkoły
      przy ul. Solipskiej 17/19.

      Na spotkaniu zostanie zaprezentowana oferta liceum trzyletniego i czteroletniego.

      Czekamy na Was!!!

    • Porozumienie z Uczelnią Techniczno-Handlową w Warszawie
     • Porozumienie z Uczelnią Techniczno-Handlową w Warszawie

     • 29 stycznia 2019 w siedzibie Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy dydaktycznej, organizacyjnej i patronackiej pomiędzy Uczelnią a naszym Liceum.

      Na umowie podpisy złożyły Rektor Uczelni dr Iwona Przychocka, prof. UTH oraz Dyrektor Szkoły mgr Iwona Rydlewska.

      Obu stronom życzymy powodzenia w realizacji zamierzonych celów!