• Savoir vivre - debata
     • Savoir vivre - debata

     • Savoir vivre przy Solipskiej

      12 kwietnia 2018 r. w CLIX LO im. Króla Jana III Sobieskiego odbyła się debata, w której brali udział przedstawiciele klas gimnazjalnych i licealnych. Tym razem uczniowie zmierzyli się z problemem: Czy w XXI wieku istnieje savoir vivre? Organizatorem spotkania był Samorząd Uczniowski, działający pod opieką Pani Elżbieta Krysztofiak.

      Temat nie został wybrany przypadkowo. Program Profilaktyczno – Wychowawczy naszego LO, kładzie duży nacisk na propagowanie szeroko rozumianego pojęcia wartości. W tym przypadku szacunku do drugiego człowieka. Uczniowie naszej szkoły od kilkunastu latz sukcesami  startują w Konkursie Savoir Vivre „Obycie Umila Życie”, organizowanym przez Dom Kultury Włochy. Korzystając więc z własnych doświadczeń, rozpoczęli debatę od dyskusji na temat, czym w ogóle jest savoir vivre, jak rozumiemy jego definicję. Poruszony został problem społeczeństwa pokolenia milenialsów – młodzież zastanawiała się nad tym, czy etykieta zmieniła się wraz z upływem czasu. Czy powinniśmy wrócić do korzeni i korzystać z zasad, które są wypracowane i stanowią fundament każdego społeczeństwa, kultury? Czy powinna wrócić kindersztuba? Czy może kulturalne zachowanie przychodzi z wiekiem?

      Uczniowie mieli mnóstwo refleksji. Są świadomi tego, że savoir vivre jest konieczny
      w sytuacjach oficjalnych. Doszli do wniosku, iż każdy powinien znać przynajmniej jego podstawowe zasady i stosować je. A jak się okazuje, często o tym zapominamy. Ważne jest, żeby pamiętać, iż savoir vivre to przede wszystkim sztuka okazywania szacunku drugiej osobie. Jeśli mamy zamiar negować czyjeś zasady lub poglądy, to najpierw należy się
      z nimi zapoznać.

      Głównym celem każdej takiej debaty jest rozwijanie u młodych ludzi ich elokwencji. Cenna jest też zdobywanie doświadczenia w debatowaniu oraz przełamywanie słabości związanych z występami publicznymi. Tak zorganizowane przez młodzież dyskusje są znakomitą okazją zarówno do zabawy, jak i do nauki. Nie bez znaczenia pozostaje także walor wychowawczy, ponieważ w debatach ogromny nacisk kładzie się na kulturę dyskusji.

      Nasza młodzież odpowiedziała twierdząco na pytanie postawione na początku spotkania. Od jednego z licealistów wyszła propozycja kontynuacji debaty. Nad sprawnym jej przebiegiem czuwali uczniowie: Jakub Rutkowski, Agata Gaworek i Aleksander Szmorliński. Nie możemy doczekać się kolejnej dyskusji!

                                                                                                                             Daria Locman, nauczycielka języka polskiego

    • Zebrania z rodzicami
     • Zebrania z rodzicami

     •  

      W środę (11.04.18) odbedą się zebrania z rodzicami. Serdecznie zapraszamy!!!

      Klasy 2 GIM oraz klasy 1 LO - godz. 18.00.

      Klasy 3 GIM - godz. 19.00.

      O godz. 18.00 na sali gimnastycznej odbędzie się spotkanie dla kandydatów do klas pierwszych LO na rok szkolny 2018/19.

    • Nowy plan lekcji
     • Nowy plan lekcji

     • Uprzejmie informujemy, że od dnia 4.04.2018 obowiązuje NOWY plan lekcji, dostępny po zalogowaniu w LIBRUSIE.

    • Maraton Pisania Listów Amnesty International
     • Maraton Pisania Listów Amnesty International

     • W piątek 8 grudnia odbył się w naszej szkole Maraton Pisania Listów Amnesty International. Pisaliśmy listy w obronie więźniów sumienia z Czadu, Madagaskaru, Egiptu i Chin. Uczniowie liceum i gimnazjum bardzo aktywnie włączyli się do akcji. Klasa I b Liceum Ogólnokształcącego przygotowała gazetkę, wystrój sali, quiz o prawach człowieka i kiermasz domowych ciast ( dzięki niemu zebraliśmy pieniądze na znaczki). Napisaliśmy łącznie aż 54 listy. Bardzo dziękujemy wszystkim za zaangażowanie.

    • Edukacja teatralna przy Solipskiej
     • Edukacja teatralna przy Solipskiej

     • 5 grudnia mieliśmy okazję gościć w naszym liceum Panią Annę Kurelską – teatrologa, pedagoga teatru, która na co dzień zajmuje się działem edukacji teatralnej w Teatrze Rozmaitości w Warszawie. Pani Anna wspólnie z polonistką z naszej szkoły, Panią Darią Locman, przeprowadziły w klasie Ic lekcję w formie warsztatów teatralnych. Punktem wyjścia do tej lekcji było obejrzenie filmowej wersji przedstawienia Grzegorza Jarzyny pt. „Między nami dobrze jest”. To spektakl mówiący o braku porozumienia, o kryzysie więzi rodzinnych i kulturowych, o poszukiwaniu tożsamości narodowej. Podczas warsztatów uczniowie, uruchamiając wyobraźnię i korzystając w własnych doświadczeń, mieli szansę przyjrzeć się wpływowi wielkiej historii na życie rodziny i poszczególnych jej członków, a także relacjom i schematom komunikacyjnym funkcjonującym w rodzinach. Podczas improwizowania scenek teatralnych uczniowie doskonale wcielili się w swoje role oraz świetnie się bawili. Taka lekcja pomogła im też zrozumieć przesłanie sztuki, którą obejrzeli, i przybliżyła im istotę awangardowego, eksperymentalnego teatru.           

       

    • 1d w Sądzie Najwyższym
     • 1d w Sądzie Najwyższym

     • W dniu 24.11.2017 klasa ID odbyła wycieczkę do Sądu Najwyższego w Warszawie. Dzięki uprzejmości pracowników SN udało nam się nie tylko poznać historię i działalność SN, lecz również wejść do ogrodu na dachu budynku (jak się okazało, wstęp tam mają tylko sędziowie SN) i na salę rozpraw. Warto wyjść poza mury szkoły, aby się uczyć.

    • "Od serca"
     • "Od serca"

     • 1 grudnia 2017 nasza utalentowana młodzież wraz z zaproszonymi gośćmi wystąpiła na scenie Okęckiej Sali Widowiskowej. Była to wspaniała okazja do zaprezentowania uzdolnień uczniów LO oraz zorganizowania pomocy dla cierpiących z powodu wojny dzieci z Aleppo. Robiąc coś dla siebie, nie zapomnieliśmy o potrzebujacych. Było poważnie, chwilami zabawnie, a nawet bardzo wesoło. Dużo emocji dostarczył nam występ Kuby Anusiewicza, który wzruszył widzów utworem "Nieznajomy". Uśmiech na naszych twarzach wywołał młody iluzjonista Kacper Mysiorek. Zaprezentował efekt swojej trzyletniej pracy, która jednocześnie jest jego wielką pasją.

      Sala wypełniona była po brzegi. Rodzice, uczniowie, zaproszeni goście mogli wesprzeć akcję poprzez zakup ozdób świątecznych podczas kiermaszu, zakup pysznych ciast, wylicytowanie atrakcyjnego dla siebie przedmiotu, wrzucenie paru groszy do puszki.

      Wszystkie zebrane pieniądze (5548,50 zł) zostaną przekazane na UNICEF, który organizuje akcję "Pomóż dzieciom w Syrii przetrwać zimę".

      Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy okazali swoje serce wspierając nasz pomysł. Panu Burmistrzowi Dzielnicy Włochy - Michałowi Wąsowiczowi wraz z małżonką, panu Jarzemu Kowaliszynowi - Zastępcy Burmistrza Dzielnicy Włochy, pani Annie Lidii Brzywcy - radnej naszej Dzielnicy wraz z mężem , panu Cezaremu Sobocińskiemu - radnemu naszej Dzielnicy, pani Dyrektor Domu Kultury "Włochy" - Wiesławie Sadowskiej, pani Bernadecie Karczewskiej - Zatępcy Dyrektora DK "Włochy", pani Renacie Łąckiej - przewodniczącej Rady Rodziców, Fundacji Legii, frmom BOIG i PTAK Warsaw EXPO, pani Maryli Rodowicz, pani Barbarze Kurdej - Szatan, panu Tomaszowi Torresowi, nauczycielom, pracownikom szkoły oraz wszystkim uczniom i ich rodzicom.

      Dziękujemy!!! 

    • "Od serca" - koncert charytatywny
     • "Od serca" - koncert charytatywny

     •  

      Kochani!

      Serdecznie zapraszamy na koncert charytatywny na rzecz dzieci z Aleppo. Bądźcie z nami 1 grudnia 2017 o 18.00 w Okęckiej Sali Widowiskowej, ul. 1 Sierpnia 36a. Zabierzcie ze sobą parę groszy!

    • Święto Szkoły 2017
     • Święto Szkoły 2017

     • 13 października 2017 obchodziliśmy święto naszej szkoły. Siedem lat temu (22.10.2010) ówczesne Gimnazjum nr 112 otrzymało imię Króla Jana III Sobieskiego. Dziś to samo imię nosi CLIX Liceum Ogólnokształcące. Wszyscy uczniowie  brali udział w uroczystości na cześć Patrona (według scenariusza uczennicy kl. 1b LO), reprezentanci klas walczyli o wygraną w quizie, a na korzytarzach pojawiły się gazetki tematyczne. 

    • Lekcja biologii na SGGW
     • Lekcja biologii na SGGW

     • Klasa biologiczno - chemiczna (1c) miała okazję zdobywać wiedzę korzystając z laboratorium na SGGW. Pod opieką p. Marcina Chodkowskiego uczniowie mikroskopowali, przygotowywali samodzielnie preparaty, opisywali materiał. 

    • Nasza nowa strona!
     • Nasza nowa strona!

     • Strona WWW naszej szkoły jest już dostępna w Internecie! Znajdziesz tu wiele pożytecznych i interesujących informacji - aktualności z życia szkoły, plan lekcji, informacje o zastępstwach, szkolny album zdjęciowy, jadłospis stołówki i wiele więcej.