• Święto Szkoły 2019

  Święto Szkoły 2019

  22.10.2019 obchodziliśmy Święto naszej szkoły. 🥳Przygotowaliśmy się do tego dnia starannie. Od początku października wszystkie klasy pierwsze (14 oddziałów) odwiedziły Pałac w Wilanowie.Otóż nieprzywykły do warunków miejskiego życia król-ziemianin Jan III Sobieski zapragnął stworzyć sobie w pobliżu stolicy letnią rezydencję na wsi, dającą mu możliwość zażywania spokoju, kontaktu z naturą i wypoczynku. 😊 Tam też młodzież poznała sylwetkę Patrona CLIX LO oraz historię Bitwy pod Wiedniem (12 IX 1683). Zdobytą wiedzą uczniowie pochwalili się dziś podczas quizu Kahoot, który przeprowadzili pan Paweł Jarosz i pani Sylwia Morawska.Mając na względzie fakt, że Król Jan III Sobieski zawsze z wielką radością wracał do swojego pałacu, ukochanej Marysieńki i dzieci uczciliśmy jego powrót spod Wiednia śniadaniem. Radości nie było końca 😀 taniec na dworze zwieńczył nasze święto... 😍 Dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w wydarzenie: pani Dorocie Michasik - Stępniak, parze królewskiej z klasy 1G, pani Ewie Haneckiej i klasie 2C oraz pani Elżbiecie Krysztofiak (SU) oraz jej podopiecznym 👏 dziękujemy za dekorację klasie 1FP oraz jej wychowawcy panu Rafałowi Stępniowi 😊 za słodkości klasie 1GP i pani Joannie Kucharczyk 😊

 • Ślubowanie klas I 2019/20

  W dniu 25 września 2019 odbyło się ślubowanie 428 uczniów klas pierwszych. Uroczystość zaszczycili swoją obecnośćią: p. Sebastian Piliński - Zastępca Burmistrza Dzielnicy Włochy, p. Andrzej Krupiński - Przewodniczący Komisji Oświaty, Kultury i Sportu, radne naszej Dzielnicy - p. Halina Berłowska oraz p. Magdalena Bauer. Zaproszenie przyjął również pan prof. Stanisław Krysiński. Dla wszystkich uczniów był to podniosły moment. Zostali przyjęci do grona licealistów. Słowa otuchy skierował do nich p. Burmistrz, powodzenia w nowej szkole życzyła im również Przewodnicząca Rady Rodziców p. Renata Płocharska - Tober. Aby uczniowie mogli poczuć się pełnoprawnymi członkami społeczności szkolnej, w swoich własnych murach, nastąpiło symboliczne otwarcie nowej części szkoły, którego dokonali p. Sebastian Piliński, p. Iwona Rydlewska i p. Andzrej Krupiński. 

  Po przemówieniach i życzeniach oraz akcie ślubowania nastąpiła część artystyczna przygotowana przez młodzież pod kierunkiem nauczycieli j. poskiego oraz p. Wicedyrektor. Na zakończenie na sali pojawił się tort, który wzbudził wielką radość wśród pierwszaków. 

  Życzymy Wam samych dobrych chwil w naszym liceum!!!

 • Licealiści z Solipskiej w hołdzie mieszkańcom Włoch - ofiarom deportacji 1944 roku

  Licealiści z Solipskiej w hołdzie mieszkańcom Włoch - ofiarom deportacji 1944 roku

  16 września br. w Parku Kombatantów odbyły się uroczyste obchody 75. rocznicy wywózki mężczyzn w 1944 roku. Nasi uczniowie pojawili się z pocztem sztandarowym i złożyli wieniec na symbolicznym grobie upamiętniającym  tragedię włochowian. Na uroczystość przybyły władze dzielnicy i przedstawiciel Rady Miasta. Wysłuchano ciekawej historii  Gabriela Stypińskiego o deportacji jego  ojca. Okoliczności i dzieje wywiezionych mężczyzn uzupełniła pani Dyrektor Muzeum Dulag 121-  Małgorzata Bojanowska, która także zaprosiła obecnych do swojej placówki 28 września na uroczyste Obchody Dnia Pamięci Więźniów Obozu Dulag 121 i Niosących Im Pomoc.

  Uczniowie CLIX LO po raz kolejny udowodnili, że historia nie jest dla nich tylko zamkniętą kartą pożółkłej książki, , ale źródłem szacunku dla ofiar faszyzmu.

  Dorota Michasik - Stępniak

 • Zebrania z rodzicami w r. szk. 2019/20

  Zebrania z rodzicami w r. szk. 2019/20

  Zebrania z rodzicami odbędą się 11.09.19 (środa) o godz. 18.00. 
  Rodziców uczniów klas maturalnych zapraszamy na spotkanie z dyrektorem po zebraniach w klasach około godz. 18.45. Zapraszamy!!!

 • Pierwsze zebranie Rady Rodziców w r. szk. 2019/20

  Pierwsze zebranie Rady Rodziców w r. szk. 2019/20

  Uprzejmie informujemy, że pierwsze zebranie Rady Rodziców
  w roku szkolnym 2019/20 odbędzie się
  w czwartek 12.09.19 o godz. 18.00 w bibliotece szkolnej. Zapraszamy!!!

 • Ubezpieczenie NNW dla uczniów w r. szk. 2019/20

  Ubezpieczenie NNW dla uczniów w r. szk. 2019/20

  Dla wszystkich chętnych, którzy chcą przystąpić do Warszawskiego Programu NNW 2019/2020 mogą zrobić to bez udziału szkoły. Wystarczy tylko wejść na stronę internetową, wypełnić dane i opłacić składkę.
  Co trzeba zrobić żeby wykupić ubezpieczenie NNW?
  1. Należy wejść na stronę www https://klient.interrisk.pl/EduPlusOnline i wpisać kod dla wariantów z rozszerzeniem sportowym: la8bt  lub tych bez rozszerzenia sportowego: mceph
  2. Wpisać dane rodzica oraz ucznia.
  3. Opłacić składkę w dowolny elektroniczny sposób.
  4. Odebrać certyfikat na adres e-mail podany w rejestracji.

  Warszawski_Program_NNW_plakat.pdf

  Warszawski_Program_NNW_ulotka-deklaracja.pdf

  Tabela_wariantow_-_Warszawski_Program_NNW.pdf

 • Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

  2 września 2019 powitaliśmy w naszych murach 14 oddziałów klas pierwszych, 5 oddziałów klas drugich oraz 4 klasy trzecie. Łącznie rok szkolny 2019/20 w liceum na Solipskiej rozpoczęło prawie 800 uczniów. Pani dyrektor Iwona Rydlewska życzyła całej społeczności powodzenia - młodszym uczniom na nowym etapie edukacyjnym, a tym najstarszym w przygotowaniu do matury. Przedstawiła również nowych nauczycieli, a rodziców zapewniła o wsparciu i współpracy. Również pani Renata Płocharska - Tober, przewodnicząca Rady Rodziców skierowała do młodzieży kilka ciepłych słów. Choć nadchodzący rok zapowiada się bardzo pracowicie, wszyscy mamy nadzieję, że będzie dla nas owocny. 

 • Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

  Rozpoczęcie roku szkolnego 2019/20

  2 września 2019

  Wszystkie klasy I - godz. 9.00, następnie test poziomujący z języka angielskiego w salach lekcyjnych:

  LO3:  1a -  107  ; 1b - 109; 1c - 101; 1d - 2; 1e - 105; 1f - 108; 1g - 207

  LO4: 1AP - 3; 1BP - 209; 1CP - 103; 1DP -  4 ; 1Ep - 104; 1FP - 205; 1GP - 208.

  Klasy II i III - godz. 9.30. ZAPRASZAMY!!!

   

  Msza św. w Kościele pw. Świętej Rodziny o godz. 8.00.

 • Rekrutacja 2019/20

  Wszelkie informacje związane z rekrutacją,
  w tym z rekrutacją uzupełniającą do liceum
  na rok szkolny 2019/20 znajdują się
  w zakładce: 

 • Zakończenie roku szkolnego 2018/19

  Uprzejmie informujemy, że zakończenie
  roku szkolnego 2018/19
  dla klas I i II liceum odbędzie się
  19 czerwca 2019 o godz. 9.00
  (hala gimnastyczna)

 • Uroczyste zakończenie Gimnazjum, r. szk. 2018/19

  Serdecznie zapraszamy na uroczystość zakończenia Gimnazjum,
  która odbędzie się 
  18 czerwca 2019 o godz. 17.30
  (hala gimnastyczna).

 • Job shadowing w Finlandii

  Job shadowing w Finlandii

  „Job shadowing. Nauczyciele z liceum przy Solipskiej
  w Finlandii”

  Job shadowing w Karstulan lukio w miejscowości Karstula odbyło się w ramach programu Erasmus+ akcji KA1 partnerstwa strategicznego. W mobilności uczestniczyło 4 nauczycieli z CLIX Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Jana III Sobieskiego. Uczestnikami byli:

  Iwona Rydlewska – dyrektor szkoły, nauczyciel języka rosyjskiego i niemieckiego,
  Magdalena Dąbrowska – koordynator projektu, nauczyciel języka hiszpańskiego,
  Dariusz Maciejuk – nauczyciel matematyki, 

  Michał Popławski – nauczyciel informatyki

  Ideą job shadowing była obserwacja pracy fińskich nauczycieli oraz zapoznanie się z funkcjonowaniem systemu edukacji, który jest uznawany za jeden z najlepszych na świecie. Istotę wyjazdu stanowiła możliwość porównania sposobu kształcenia uczniów na poziomie liceum w polskiej i fińskiej szkole. Wizyta rozpoczęła się od prezentacji obu placówek, skierowanej do społeczności fińskiego liceum oraz nauczycieli. Następnie w towarzystwie uczniów zostaliśmy oprowadzeni po szkole. Mieliśmy okazję zobaczyć bogato wyposażone zaplecze pedagogiczne, bazę sportową. Mogliśmy swobodnie porozmawiać z uczniami i nauczycielami. Kolejne dni spędziliśmy na obserwacji lekcji z różnych przedmiotów: języki obce, fizyka, psychologia, zajęcia artystyczne, matematyka, IT, biologia, zajęcia sportowe. Zaobserwowaliśmy, że duży nacisk kładzie się na samodzielną pracę uczniów oraz korzystanie z TIK. Wszystko to zaaranżowane w przestrzeni edukacyjnej sprzyjającej przede wszystkim rozwijaniu kreatywności uczniów, pracy w zespole lub w parach, wspomaganiu uczniów przez asystentów, pozytywnemu motywowaniu podczas realizacji założeń poszczególnych lekcji. Dzięki uprzejmości dyrekcji i nauczycieli Karstulan lukio udało się zorganizować dla nas spotkanie w Saarijarvi Institute of Bioeconomy oraz na Uniwersytecie w Saarijarvi. Następnie udaliśmy się na spotkanie z panią dyrektor najlepszej szkoły podstawowej w Finlandii - Tarvaalan koulu. Taka szkoła jest wybierana raz do roku.
  Z naszych obserwacji wynika, że kontakt uczniów z nauczycielami jest oparty na życzliwości oraz wzajemnym zaufaniu i szacunku. Widoczny jest prestiż zawodu nauczyciela, a także otwartość w relacjach panujących w społeczności szkolnej. Pomaga to we wspólnym przestrzeganiu zasad i sprzyja indywidualnemu podejściu do każdego ucznia.
  Korzyści dla szkoły i nauczycieli to:

  - zwiększenie wiedzy na temat sposobów funkcjonowania fińskiego systemu edukacji, pracy nauczyciela i ucznia;
  - zapoznanie się z pracą nauczyciela oraz organizacją procesu nauczania;
  - zwiększenie świadomości na temat kształtowania kompetencji kluczowych u uczniów, w tym posługiwania się technologiami informacyjnymi oraz zastosowania języków obcych w praktyce;
  - refleksja nad efektywnością metod i form pracy w obu systemach, w celu przygotowania ucznia do życia w społeczeństwie;
  - zapoznanie się z aktywizującymi metodami i formami pracy stosowanymi w fińskiej szkole;
  - zastosowanie dobrych praktyk na gruncie polskiej szkoły;

  - wzbogacenie naszej wiedzy o informacje dotyczące kultury i zwyczajów panujących
  w Finlandii.

  Iwona Rydlewska

  Magdalena Dąbrowska

  Dariusz Maciejuk

  Michał Popławski

 • EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

  EGZAMIN GIMNAZJALNY 2019

  Uprzejmie informujemy, że egzamin gimnazjalny 2019 odbywa się zgodnie z harmonogramem :)

 • Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19

  Organizacja pracy szkoły w dniu 9.04.19

  Uprzejmie informujemy, że w dniu 9.04.19 nie zwieszamy pracy szkoły. Dla uczniów, którzy się zgłoszą, odbedą się lekcje:
  matematyki, jezyka angielskiego, religii oraz zajęcia w studiu tv.
  Lekcje odbędą sie w godz. 8.00 - 11.35. 
  O godz. 12.00 rekolekcje.

 • Organizacja pracy szkoły w dniu 8.04.19

  Organizacja pracy szkoły   w dniu 8.04.19

  W dniu 8.04.19, tj. dniu planowanego strajku nauczycieli, uczniowie mają wykłady na Uczelni Techniczno - Handlowej, w budynku przy ul. Jutrzenki 135. Zajęcia są zorganizowane dla gimnazjum i liceum. Zapraszamy na godz. 8.00 bezpośrednio na uczelnię. Tematy wykładów to: „Jak się uczyć, żeby się nauczyć?” - prowadząca dr M. Ścigała oraz „Co wiedzą o nas media?” - prowadząca mgr W. Dróżdż. Zajęcia kończą się o godz. 11.30. Następnie uczniowie udają się na rekolekcje do Kościoła pw. Świętej Rodziny o godz. 12.00.

   

 • Dzień otwarty dla kandydatów 2019/20!!!

  Serdecznie zapraszamy na DZIEŃ OTWARTY
  DLA KANDYADTÓW do klas pierwszych na rok szkolny 2019/20!

  27 marca 2019 o godz. 18.00
  w budynku szkoły
  przy ul. Solipskiej 17/19.

  Na spotkaniu zostanie zaprezentowana oferta liceum trzyletniego i czteroletniego.

  Czekamy na Was!!!

 • Porozumienie z Uczelnią Techniczno-Handlową w Warszawie

  29 stycznia 2019 w siedzibie Uczelni Techniczno-Handlowej im. Heleny Chodkowskiej w Warszawie zostało podpisane porozumienie o współpracy dydaktycznej, organizacyjnej i patronackiej pomiędzy Uczelnią a naszym Liceum.

  Na umowie podpisy złożyły Rektor Uczelni dr Iwona Przychocka, prof. UTH oraz Dyrektor Szkoły mgr Iwona Rydlewska.

  Obu stronom życzymy powodzenia w realizacji zamierzonych celów!

 • Koncert "Od Serca" 2019

  Koncert "Od Serca" 2019

  Zagraliśmy „Od Serca”

  Wielkim sukcesem zakończył się koncert charytatywny „Od Serca” zorganizowany w dniu 11 stycznia 2019 przez CLIX Liceum Ogólnokształcące im. Króla Jana III Sobieskiego w Okęckiej Sali Widowiskowej. Celem koncertu było zebranie kwoty 12 000 zł na zakup pionizatora dla chorej Zuzi. Przygotowania do koncertu trwały od początku grudnia: uczniowie Liceum wraz z nauczycielami ustalili program artystyczny, wybrali piosenki i opracowali układy taneczne, a wszystko to odbywało się przy nieocenionym wsparciu pani Wicedyrektor Beaty Wilkowskiej. Ważnym elementem przygotowań było skierowanie zaproszeń do Przedstawicieli Firm, które mogłyby wziąć udział w licytacji, Radnych oraz Burmistrza Dzielnicy Włochy Pana Artura Wołczackiego, który objął koncert honorowym patronatem. Swoją obecnością zaszczyciły nas również p. Monika Kryk – Zastępca Burmistrza Dzielnicy Włochy oraz p. Sylwia Ciekańska – Przewodnicząca Rady Dzielnicy Włochy. Wieczór rozpoczął się efektownym występem tanecznym naszych koleżanek. Następnie jako główny punkt imprezy odbyła się licytacja charytatywna, którą znakomicie poprowadził jeden z uczniów naszej szkoły. W pewnym momencie na scenę poproszono Pana Burmistrza, aby poprowadził aukcję. Na licytację wystawiono m.in. obrazy namalowane przez p. Karolinę Jarosławską - nauczycielkę wiedzy o kulturze, vouchery sponsorowane przez grupę hoteli Marriott, książkę Doroty Wellman z autografem autorki, rękodzielnicze wyroby biżuteryjne. Ceny wywoławcze były ostro przebijane przez Przedstawicieli Firm, nawet kilkadziesiąt razy! Ponadto w licytacji wzięli udział: reprezentant Klubu Platformy Obywatelskiej – p. Dominik Wymysłowski, Ferrari Warszawa, Uczelnia Techniczno – Handlowa im. Heleny Chodkowskiej, ROBYG S.A., Home Invest, Victoria Dom S.A., DANTEX.  Łączna kwota zebrana podczas licytacji przekroczyła 17 000 zł, tak więc można było nabyć nie tylko pionizator dla Zuzi, ale też dokonać znacznej wpłaty na konto Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy, o czym z przyjemnością poinformowali ze sceny Pan Burmistrz, Pani Wiceburmistrz wraz z Dyrektorem naszej szkoły. Nagrodą nie tylko dla licytantów, ale i dla całej licznie zebranej publiczności były występy artystyczne uczniów Liceum. Pełne życia, radosne i rytmiczne performensy trwały ponad godzinę. Gorącą reakcję publiczności wzbudziła szczególnie aria z opery ,,Upiór w operze". Tę część zakończył występ muzyczny absolwenta naszej szkoły wraz kapelą „Jalsa”. Dziękując wszystkim sponsorom, wykonawcom
  i publiczności Pani Dyrektor Iwona Rydlewska wyraziła przekonanie, że za rok uda nam się razem spotkać w podobnej szlachetnej intencji.

   

  Urszula Flaga
  uczennica CLIX LO

 • Wyróżnienie w Turnieju Jednego Wiersza

  Miło jest nam poinformować, że uczennica klasy 1b zdobyła wyróżnienie w "Turnieju Jednego Wiersza", który został zorganizowany przez Stołeczne Centrum Edukacji Kulturalnej w ramach Jesiennych Konfrontacji Artystycznych Dzieci i Młodziezy 2018. Ogromne gratulacje dla Uli oraz nauczycielki języka polskiego - p. Aleksandry Michalczuk. 

 • Teatr nie tylko dla…humanów!

  Teatr nie tylko dla…humanów!

  Szekspir porusza od zawsze, a w wykonaniu aktorów Teatru Montownia budzi zachwyt, niedowierzanie  i śmiech. Uczniowie klasy matematycznej i biologicznej udowodnili, że nie są ignorantami kultury i wspólnie z polonistką wybrali się 27 listopada do Teatru Polonia na spektakl „Dzieła wszystkie Szekspira w nieco skróconej wersji” . Dramaty angielskiego dramaturga w aranżacji Rafała Rutkowskiego, Marcina Perchucia, Macieja Wierzbickiego i Adama Krawczuka wywołały wiele kontrowersji.  …..

  Na lekcji polskiego odbył się więc panel dyskusyjny na temat zasadności skracania i patrzenia „z przymrużeniem oka” na twórczość klasyków kultury, jednak wszyscy zgodnie stwierdzili, że warto było zobaczyć tę oryginalną adaptację znanych dramatów Szekspira.

Mapa